Balık Pulu Motifi

Balık Pulu desenleri ile çini motifleri içinde en çok sarf edilen bu zanaat hem hayatın üstelik sanatçısının aynası olmakta.

Balık pulu deseni yahut motifi çini sanatında var olan ve en çok dikkat çeken motiflerden bir tanesidir. Çini sanatı Osmanlı ve İslam sanatının en büyük eserleri arasında bulunmaktadır. Özellikle geniş motif ve desenleri ile dikkat çeken çini, dünya genelinde benzersiz bir yere sahiptir.

Balık pulu motifleri de bunlardan bir tanesidir. Zeminin tamamında bulunan balık pulu motifleri esere değişik bir uyum katmakta ve sanatın geldiği son noktayı gözlere sunmaktadır. 16. yüzyıldan itibaren görülmeye başlanmıştır. Birçok değişik şekilde sanatçıların ellerinden dökülmüştür.

 

Balık Pulu Motifinin Anlamı

Balık pulu motifi anlamı pek çok değişik şekilde düşünülebilir. Hayatın dolu taraflarının simgelendiği bu motif değişik renkler ile eserlere yansıtılmaktadır. Zeminin tamamını doldurmak için kullanıldığı haller dahi görülebilmektedir. Genellikle tamamlayan bir motif olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında anne motif olarak kullanıldığı haller dahi sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada sanatçının hayal dünyası kadar alan düşünülebilir.

Genellikle yeşil ve al renkler de olsa dahi turuncu ve gri renklerde de yapılabilmektedir. Genellikle ıslak mekanlarda kullanılmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında daha çok görülmektedir. Islak mekanların dışında mutfaklarda dahi görmek mümkün olabilir.

 

Balık Pulu Deseni Nerelerde Kullanılır?

Balık pulu deseni nerelerde tüketilir sorusu de merak edilen konulardan bir tanesidir. Daha çok karo biçiminde kullanılmaktadır. Islak mekanların dışında bu alanlarda tüketimi yaygındır.

Havuzların iç yapıları
Türk hamam yapılarında
Pano dekorasyonu
Mutfaklar
Islak mekanlar

Günümüzde de sarf edilen bu motif insanların kalabalık hayat alanlarında kullanabilmek mümkün olabilir. Kullanım alanları gibi bizzat de kalabalığı ve insanları söylem etmektedir anlamı bu yolla açıklama edilse de umumi olarak şık bir zanaat eseri olarak meydana çıkmaktadır.

Çini balık pulu motifi anlamı bu yolla söylem edilmektedir. Bunun beraberinde tamamlayan motif biçiminde de kullanabilmek mümkün olabilir. Tamamlayıcı bir neden olması sebebiyle renkler çoğunlukla anne hatlara göre tasarlanmaktadır. Bu sebeple umumi renklerin dışında daha değişik renlerde de görmek mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir