Haliç İşi Motifi

15.yy sonu 16.yy başı Osmanlı seramiği motiflerinden olan Haliç İşi motifini ele alıyoruz. Kullanım alanlarını inceleyip yakından tanıyoruz. 

Haliç işi 15.yüzyıl sonlarından itibaren alaka çeken bir motif türü olmaya başlamıştır. Osmanlı seramik işleri arasında dikkat çeken bu ayrıntı, mavi ve ak seramiklerden meydana gelir. Vazo, kase ve kandil gibi pek çok biçimde imal edilen bu mamüller, Osmanlı seramiği olarak kullanılarak dikkat çekmektedir. Özellikle Kütahya’daki uygulanan kazı çalışmalarında Haliç işi ismini sunduğumuz seramik örneklerine çok sık rastlanmıştır. Bu çalışmalar Avrupa’daki dahi çok bilinir duruma gelmiş, sultanlar kıymetli armağanlar sunarak pek çok hükümdara çini işlemeli ürünleri göndermiştir. Günümüzde hala Haliç işi desenli kaseler bulunmaktadır. Turkuaz, Kobalt mavi ve kara gibi renkler ak üstüne kullanılmıştır.

 

Haliç İşi Üslubu

Kütahya ve İznik kazılarında izlerine rastlanan Haliç işi üslubu epey değerlidir. Bu yüzden günümüzde de çok sık tercih edilmektedir. Helezoni Tuğrakeş biçiminde de bilindik bu stil yeni kuşak bir bezeme biçimi olarak bilinmektedir. Küçük yaprak ve çiçek motiflerinden oluşmaktadır. 1535 – 1545 senelerinde çok süregelen bir şekilde kullanılmaktaydı. Bazı örnekleri Besmeleyle başlatılarak dekore edilmektedir. Tuğralarla dahi zenginleştirilen bu stilin oluşturulması için genellikle ince bir işçilik gereklidir. Bu yüzden epey önemlidir.

 

Günümüzde Haliç İşi

Helezoni Tuğrakeş Olarak bilindik bu motif günümüzde opal cam üstüne işlenerek el sanatlarının en hoş örneklerinden birini oluşturur. Tabak ve maşrapanın kullanıldığı misaller günümüzde de hala çağdaş bir şekilde sergilenip kullanılmaktadır. Hediye olarak tercih edeceğiniz bu programlar rölyef desenleriyle epey hususi bir el işçiliğinin ürünüdür.

Dekoratif olarak kullanılacak olan maşrapa tasarımları hala popülerdir. Bu yüzden günümüzde epey sık bir biçimde tercih edilmektedir. Geleneksel el sanatları ürünlerini kullanarak elde edeceğiniz pek çok çalışmanın nihayetinde spiralli ve kıvrık motiflerdeki küçücük çiçekler dikkat çekecektir. Osmanlı el sanatları ürünlerinden olarak dikkat çeken bu işlemeler, hayat kalitenizi arttıracak detaylarla öne çıkmaktadır. Bu yüzden umumi olarak tercih edildiği hallerde el işçiliğinin en mühim örnekleri arasında olarak dikkat çekecektir.

Haliç İşi Motifi” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir