Karanfil Desenli Çini Kâse

Ülkemizin yaşayan el sanatların biri olan çini sanatı, geçmişten günümüze çeşitli erozyonlara uğramış olsa bile, hala en popüler en sanatlarından biri olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Aslına bakarsanız çini sanatı, bir yaşam felsefesidir. Osmanlı döneminde evlerin, yapıların, devlet kurumlarının ve binaların her yerinde kullanılan çini, o günkü yaşamın resmedilmesidir. Her çini yapıtında, bir mesaj görebilirsiniz. Bu kimi zaman bir hayvan, kimi zaman bir meyve veya bir cisim olabilmekteydi. Çini kase, çini tabak, çini bardak ve benzeri araç gereçlerde bile bu muhteşem sanatın izlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Osmanlı saraylarının mutfaklarında bu sanat çalışmalarına sıkça rastlamaktayız. Geçmişte sadece evlerin ve binaların dekorasyonunda kullanılan çini uygulaması, o dönemde yaygınlaşarak mutfaklara ve hatta yatak odalarının dekorasyonuna kadar girmiştir. Günümüz Türkiye’sinde ise daha çok dekorasyon ve süs eşyası üretiminde kullanılmaktadır. Geçmişimize ait el sanatlarının yaşatılması adına, bu bile kayda değer bir adımdır.

 

Osmanlı mutfağı deyip konuyu aralamak istedik aslında. Dünyanın en lezzetli tatlarının buluştuğu, en meşhur mutfaklardan biriydi Osmanlı mutfağı. Şimdi ise yerini Türk yemeklerine bıraktı, o da ayrı bir konu Osmanlı’da karanfilin yeri ayrıydı. Hemen her yemekte ve tatlıda mutlaka karanfil kullanılırdı. Enerji vermesi, güzel kokusu ve yemeklere kattığı lezzet ile meşhur olan karanfil, Osmanlı mutfağının vazgeçilmeziydi. Hatta Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen bir çok yapıda karanfil deseni motiflerine rastlamanız mümkündür. Karanfilin ünü, elbette günümüze kadar devam etmektedir. Hala mutfaklarımızın vazgeçilmezi arasındadır. Hatta alternatif tıpta bile kullanılan karanfili Osmanlı döneminde şifa bulma amacıyla da kullanılırdı. Günümüzde birçok süs eşyası ve el sanatları motiflerinde karanfil desenine rastlamak mümkündür. Dekorasyon ve süs eşyaları üreten firmaların da popüler desenlerinden biridir karanfil. Bu konuda yıllardır hizmet veren Reyhan Çini sitesinin en son ürünü olan karanfil desenli çini kase, bu konuda en güzel ve en güncel örneklerden biridir.

 

Reyhan Çini’nin ürettiği ve çini sevenler için satışa sunduğu bu muhteşem ürün, içerisinde birçok anlam barındırmaktadır. Çini sanatının bu tarz ürünlerinde kullanımı, atalarımızdan kalma el sanatlarına sahip çıkılması açısından önemlidir. Kase kullanımı Osmanlı da çok yaygındı. Şu an sadece bir kaç mutfak eşyası olarak kullanılsa bile, geçmişte kase kullanımı çok yaygındı. Bu tarz mutfak gereçlerinin süs eşyası olarak kullanılması da önemli bir adımdır. Özellikle çininin kase ile buluşması ve karanfil deseni ile süslenmesi, ortaya çıkartılan bu muhteşem ürünün değerini daha çok artırmaktadır. Çeşitli renk tonlarında talebe göre üretilen karanfil desenli çini kase, istenildiği boyutlarda üretilmektedir. Evinizin en güzel köşesini bu muhteşem ürün ise taçlandırmak veya sevdiklerinize hediye edip gönüllerde taht kurmak istiyorsanız, Reyhan Çini web sitesini ziyaret ederek ürünü inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Karanfil Desenli Çini Kâse” te bir düşünce

  1. brs05 diyor ki:

    Sitenizde paylaştınız bilgilere istinaden yardımcı olabileceğinizi düşündüğüm bir konuyu mail ile size ilettim cevaplarsanız sevinirim.
    Güzel sanatlar öğrencisi olarak yardımların için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir