Penç Deseni Motifi Nedir?

Türk süsleme motiflerinde penç adı verilen motif Farsça’daki beş manasına gelmektedir ve yaprak sayısına göre adlandırılmaktadır.

Penç tezhib sanatında açık ufak güllere benzeyen çoklu yapraklı süsleme motiflerinden bir tanesidir. En sade durumuyla motifin ortasında bulunan beş yapraklı bir şaşadan oluşmaktadır. Tek yapraklılar için tek berk, iki yaprak için dü berk, üç yaprak için se berk, dört yaprak için cihar berk, beş yaprak için genç berk altı yaprak için de şeş berk olarak isimlendirilme uygulanmaktadır. Aynı yönde kıvrılan yaprakların bulunduğu motifler çark-ı felek olarak adlandırılmaktadır.

 

Penç Motifi

Penç motifi çiçeğin kuşbakışı görüntüsünün üsluplaştırılmasıyla elde ettikleri bir şekildir. Bu biçim Türk Geleneksel El Sanatları’nda çok sık karşılaşılan modellerden bir tanesidir. Az ilerlemiş yahut ilerlemiş çiçeklerin farklı formlarda ele alınmasıyla elde ettikleri bu motifte de umumi olarak mavi tonları kullanılmaktadır. Altın sarısı ve al tonlarının kullanılması dahi epey bilindik bir işleme opsiyonu arasında bulunmaktadır. Özellikle tezhip sanatındaki motifler söz hususu olduğunda çok sık tercih edilmektedir. Osmanlı döneminde giyecek motifleri biçiminde de kullanılmaktadır. Gülün kullanılması peygamberi simgelerken, başka çiçek çeşitleri de tercih edilmektedir. Geometrik bezemelerin kullanıldığı figürlerle epey hususi programlar dahi gerçekleştirilmiştir.

 

Bitkisel Bezemeler

Penç motifleri birtakım inşaatlardaki süslemelerde de kullanılmaktadır. Özellikle bitkisel bezelemelerin öne çıktığı motiflerde bu bezemeler kullanmak mümkün. Motif çizimi konusu ile ilgili çözüm keşfetmek istediğinizde yaprak formlarının en hoş örneklerini kullanabilmeniz mümkün. İnşaat, banyo ve mutfak sektörlerinde el sanatlarını katmak isteyenler bu bezemelerden yararlanabilir. Özellikle motiflerin üsluplaştırılması sırasında farklı yapraklı çiçeklerin kullanılması tercih edilir.

Genelde çiçek ve hayvan motifleri kullanılarak gerçekleşen bu işlemlerle aniden çok minyatür kullanılmaktadır. Osmanlı kültür sanatında bulunan ve doğalcı tarzıyla dikkat çeken bu kompozisyonların tercih edilmesi epey özeldir. Çünkü hem orijinal üstelik geleneksel bir zanaat olan çinicilik hala günümüzün en bilindik ve kıymetli zanaat meydanlarından bir tanesidir. Osmanlı Kültür ve Sanatı anlayışında gül ve bülbül gibi ögeler çok dikkat çekmiş ve bilindik olduklarından gündeme gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir