Çini Boyaları Nasıl Yapılır?

Osmanlı tarihinden bu yana bizlere miras kalan en özel ve nadide eserler arasında bulunan çini sanatı, hala gündemini korumaya devam etmektedir. Çini boyaları ise bu işin temel ögesi olarak yer almaktadır. Peki, çini boyaları nasıl yapılır?

 

Cami ve türbelerin duvarları üzerinde sıklıkla karşılaşılan bu sanat dalı, köşk ve sarayların dış ve iç cephelerini süslemeye devam etmektedir. Seramik sanatı olarak bilinen çini sanatı ince detaylar ile işlenen objelere hayat veren en özel sanat adlı olarak yer almaktadır. Çini sanatı günümüze kadar değerinden bir şey kaybetmemektedir.

Vazo, tabak, sürahi ya da çeşitli farklı ürünler üzerinde işlenen motifler ve renklendirmeler ile ortaya eserler, şimdilerde ev ve farklı mekanların dekorasyonu olarak yer alabilmektedir. Karahanlılar tarafından geliştirilmiş olan çini sanatı, daha sonradan diğer Türk devletleri tarafından da geliştirilerek devam etmiştir. En parlak dönemini ise çini sanatı Osmanlı Devletinin kuruluşunda görmüştür.

 

Çini Sanatında Hangi Renkler Kullanılır?

Çini sanatında kullanılacak olan renkler, sırlama ve pişirme durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kullanılacak olan belli başlı renkler, bu iki unsura göre çeşitli hale getirilir. Krom oksit, bakır, nikel, kurşun oksit ve selen bileşenleri çini parçalarına renk veren boya türleri olarak yer almaktadır. Kırmızıyı tonu elde etmek için 1000 derecede pişirilecek olan selen bileşikleri, pembeyi elde edebilmek için nikel oksit kullanılmaktadır. Seramik üzerinde maviyi elde edebilmek için kobalt oksit kullanılmaktadır. Sırlanmaya dayalı şekilde değişkenlik gösteren bu renk aralıkları, en fazla kullanılan renk çeşitleri arasındadır. Çini sanatı sabır isteyen bir sanat olarak yer almaktadır. İznik bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında ülkemizde desenleriyle özgün eserler yer almıştır. Bu nedenle İznik bölgesi çini konusunda ülkemizin en önemli bölgesidir.

 

 

Çini Mürekkebi Nedir?

Bazen Hint mürekkebi olarak da isimlendirilen, desen için kullanılan siyah renkli mürekkebe çini mürekkebi adı verilmektedir. Kullanılmadan önce ısıtılma yolu ile nemlendirilmesi gereken çubuklar durumunda, veya önceden ıslatılarak içerisine yapışkan katılmış şişelerde saklanan sıvı halde yer almaktadır. Çini mürekkebi bundan 2000 yıl kadar önce Mısır ve Çin’de kullanılmıştır. Çini mürekkebi kalıcılığı ve kapatıcı kıvamı ile beraber günümüzde de kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir