Çini Yapım Aşamaları: Alt Yapı (Masse)

Çini, farklı görünümü ile hayranlık uyandıran, özel bir sanattır. Seramik üzerine yapılan bu sanatın farklı aşamaları vardır. Çini yapım aşamaları, yapılan işlemin kalitesi için son derece önemli olup, bunların profesyonel bir şekilde, en ufak gevşeklik gösterilmeden yapılması gerekir. Aksi takdirde, ortaya çıkacak olan sonucun beklentileri karşılayacağını söylemek çok zor olacaktır.

 

Çini Yapım Aşamaları: Başlangıç

Çini yapmanın farklı aşamaları vardır, fakat her işte olduğu gibi burada da ilk aşamanın işin temeli olduğu söylenebilir. Çininin yapılacağı alt yapının özenli bir şekilde hazırlanması, diğer adımlar için çok önemlidir. Alt yapı veya masse olarak adlandırılan bu adım, çini yapılacak olan maddenin hazırlanması olarak tanımlanabilir. Bilindiği gibi çini, özel olarak üretilen bir hamur üzerine yapılır ve bu hamurun özelliklerinden dolayı renkler, çok özel bir şekilde görünür.

Alt yapı sayesinde, çinin temel adımlarından olan astar ve sır işleminin de başarılı bir şekilde sonuç vermesini sağlar. Çini yapım aşamaları için alt yapının önemi, bundan dolayı çok fazladır. Bunlar ise çininin hem özel hem de gizemli bir görünüm kazanması için son derece önemlidir. Ayrıca masse aşamasından sonra ortaya çıkan sonuç, sağlam bir maddedir ki, bu sayede çini sadece iç mekanlarda değil, aynı zamanda dış mekanlarda da kullanılabilir. Yüzyıllar önce yapılan çinilerden bazılarının günümüze kadar gelmesi, buna gösterilecek en güzel örnektir.

Çini yapım aşamaları içinde ilk sırada olan alt yapı (masse), bu sanatın temel maddesi olan quartz taşı tozunun kullanılmasıyla başlar. Bu taşın tozu, ana maddenin yaklaşık %80-85’ini oluşturur. Bu taşın tozunun daha kolay şekil alması için hamurun içine plastik özellik gösteren kil ilave edilir. Ayrıca kil ve quartz tozunun birbirine bağlanması için de sırça ilave edilir. Bu şekilde hazırlanan hamur, özel olarak hazırlanan çini plakalarına dökülür ve burada doğal olarak kuruması beklenir. Kuruma işlemi 20 ila 25 gün arasında sürebilir. Kurumanın ardından ise masse aşaması tamamlanmış olur ve daha sonraki aşamalara geçilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir